Ogólne informacje

HOTEL KRÓLEWSKI usytuowany jest w ścisłym centrum starego miasta – na wyspie Ołowiance w Gdańsku. Lokalizacja ta doskonale odzwierciedla znaczenie w historii miasta budowanych w tym miejscu spichlerzy. Kilkusetletnia historia obiektu w połączeniu z jego usytuowaniem bezpośrednio nad Motławą czyni go atrakcyjnym punktem na mapie turystycznej Gdańska.

Historia

SPICHLERZ KRÓLEWSKI wzniesiony został w XVII wieku. Autorem projektu był Abraham van den Blocke – przedstawiciel dynastii gdańskich rzemieślników pochodzenia flamandzkiego. Realizację projektu powierzono Janowi Strakowskiemu – gdańskiemu architektowi oraz miejskiemu budowniczemu. Spichlerz wzniesiono jako efekt zobowiązań gdańszczan wobec króla Kazimierza Jagiellończyka. Jego historia zaczyna się w połowie XV w. następującymi słowami: „Zobowiązujemy się takoż w dworze tym dobry spichlerz dla przechowywania królewskich plonów uczynić i zbudować tak szybko jak damy radę”. Kazimierz Jagiellończyk nie doczekał realizacji budowy, podobnie jak jego następcy, którzy przez kolejnych trzysta lat czekali na stajnię i dwór. Spichlerz stanął „już” w 150 lat od złożenia owej obietnicy. Budowę zakończono ok. 1621 roku.

Obecnie stanowi on najlepiej zachowany spichlerz na Wyspie Ołowianka i jeden z nielicznych, który przetrwał do naszych czasów wpisując się w panoramę miasta. HOTEL KRÓLEWSKI poprzez usytuowanie równolegle do dawnego nabrzeża przeładunkowego pozwala zaoferować naszym gościom dużą ilość pokoi z widokiem na Motławę i historyczne centrum miasta z licznymi zabytkami o wysokiej wartości architektonicznej takimi jak chociażby Gdański Żuraw czy średniowieczne kościoły stanowiące wizytówkę miasta.

Dzięki przeprowadzonym pracom renowacyjnym również HOTEL KRÓLEWSKI stanowi przykład zabytku, w którym wyeksponowano wszystkie jego wartości zarówno w części zewnętrznej jak również w jego wnętrzach. Starannie przeprowadzone prace adaptacyjne pozwolą naszym gościom poczuć atmosferę dawności i zabytkowości obiektu, co stanowi jego niewątpliwy atut.

Inne obiekty