Historia hotelu

Historia hotelu


Hotel Królewski — Otoczony historią

HOTEL KRÓLEWSKI to miejsce historyczne. Kilkusetletnia historia obiektu w połączeniu z jego usytuowaniem bezpośrednio nad Motławą czyni go atrakcyjnym punktem na mapie turystycznej Gdańska. Z tych samych względów warto odbyć również historyczną podróż w głąb hanzeatyckiego miasta.

Gdańsk — historyczne miasto portowe Bałtyku

Obszar lokalizacji dzisiejszego Gdańska został wybrany jako korzystny osadniczo już w X wieku. Dogodne położenie u ujścia Wisły i brzegu Bałtyku ukierunkowało rozwój miasta w stronę portu handlowego. Jego sercem około 1330 roku stała się WYSPA SPICHRZÓW, miejsce załadunku i rozładunku surowców i produktów oraz teren ich magazynowania. Już w średniowieczu Gdańsk zasłynął z budynków SPICHLERZY znajdujących się na utworzonych w wyniku rozbudowy infrastruktury kanałów żeglugowych wyspach.

W wyniku tych działań powstała także WYSPA OŁOWIANKA, na której mieści się obecny HOTEL KRÓLEWSKI. Nazwa wyspy wiąże się z charakterem magazynowanych w tej części towarów – ołowiu. Mieścił się tutaj także DWÓR OŁOWIANY oraz WIELKI ŻURAW skonstruowany przez gdańszczanina niderlandzkiego pochodzenia Adama Wybe.

Spichlerz z królewskim rodowodem

Dzisiejszy historyczny budynek w którym mieści się HOTEL KRÓLEWSKI powstał na początku XVII wieku dla upamiętnienia aktu nadania miastu przywilejów przez KRÓLA KAZIMIERZA JAGIELLOŃCZYKA w 1454 roku. Wyróżniająca się w krajobrazie WYSPY OŁOWIANKA bryła czterokondygnacyjnego spichlerza zaprojektowana została i wybudowana została przez najwybitniejszych ówczesnych gdańskich architektów i rzeźbiarzy w tym Abrahama van den Blocke’a i Jana Strakowskiego.

Budynek SPICHLERZA KRÓLEWSKIEGO w krajobrazie wyspy wyróżnia układ kalenicowy. Przyziemie czterokondygnacyjnego obiektu dostępne było przez szereg bram: pięć od strony zachodniej, po jednej od południa oraz północy i trzy od wschodu. Podczas pobytu, podziwiając w wolnej chwili zakątki hotelu możecie Państwo odnaleźć zachowane otwory bramne od stron: północnej, południowej i zachodniej.

Zabytki przemysłowe XIX i XX wieku

Pobliskie zabytki przemysłowe

W XIX wieku Wyspa Ołowianka zaczęła zmieniać swój pierwotny charakter. Pod koniec lat 60. XIX wieku została wybudowana PRZEPOMPOWNIA ŚCIEKÓW. W latach 1897-1898 wzniesiona została ELEKTROWNIA MIEJSKA, dzieło berlińskiej firmy Siemens & Halsie. Następnie po II Wojnie Światowej powstała tu ELEKTROCIEPŁOWNIA nadając ostateczny przemysłowy wygląd części wyspy.